Co może detektyw – jakie są jego uprawnienia?

Co może detektyw – jakie są jego uprawnienia

Filmy, czy seriale kryminalne dostarczają odbiorcom obraz detektywa jako osoby potrafiącej samodzielnie zrobić więcej niż wszystkie służby publiczne razem wzięte. Dla osiągnięcia celu specjalista taki wykorzystuje podsłuchy, kamery, obowiązkowo ma też przy sobie broń. Znacznie różni się to od tego, jak wygląda taka praca w rzeczywistości. Jednym z czynników, które na to wpływają, są szczegółowo określone prawnie uprawnienia detektywa. Przedstawiamy najważniejsze zasady i ograniczenia dotyczące pracy w biurze detektywistycznym.

Prywatny detektyw w Polsce – podstawowe zasady i regulacje

Podstawowe zasady i regulacje dotyczące pracy detektywistycznej, do których stosuje się również nasza agencja detektywistyczna z Poznania, zawarte są w Ustawie z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych. Została uchwalona, aby określić zasady wykonywania działalności gospodarczej w ramach usług detektywistycznych, prawa i obowiązki detektywa, a także to, w jaki sposób można uzyskać uprawnienia do pracy w zawodzie. Ustalone zostały również zasady przetwarzania danych osobowych przez agencje detektywistyczne. Ponadto w dokumencie tym sprecyzowano kary za niewywiązywanie się z ustawowych obowiązków. Pod tym względem jednym z ważniejszych zapisów determinujących, jak wygląda praca detektywa, jest artykuł 45. Mówi on o tym, że za wykorzystywanie w czasie świadczenia usług środków ustawowo zastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Uprawnienia detektywa a granice prawa – co wolno, a czego nie?

Środkami zarezerwowanymi dla państwowych służb są m.in. tak popularne w filmach, czy powieściach detektywistycznych podsłuchy i kamery. W praktyce ustawowe uprawnienia detektywa nie pozwalają na stosowanie w śledztwach urządzeń podsłuchowych, czy lokalizatorów GPS. Detektyw nie ma również żadnych przywilejów, które uprawniałyby go do przeszukiwania osób lub terenów prywatnych.

Dokumentacja fotograficzna, czy filmowa przygotowywana przez detektywów może być wykonywana jedynie w miejscach publicznych. Pracownikom agencji detektywistycznych nie przysługują też specjalne uprawnienia dotyczące posiadania i wykorzystania broni. Mogą oni oczywiście ubiegać się o nią w legalny sposób, lecz nie będzie to oznaczało, że mogą ją ze sobą nosić i wykorzystywać bez ograniczeń. Detektywów obowiązują pod tym względem takie same zasady, jak innych obywateli.

Jakich metod i narzędzi może używać licencjonowany detektyw?

Pozyskiwanie informacji przez agencje detektywistyczne w znacznym stopniu opiera się na umiejętnym przeszukiwaniu ogólnodostępnych źródeł danych, a także docieraniu do odpowiednich osób, np. znajomych z przeszłości kogoś poszukiwanego. Niezastąpioną bazą danych w dzisiejszych czasach jest oczywiście Internet. Rolą detektywa jest umieć odnaleźć w nim takie informacje, których zlecający nie odnalazłby samodzielnie lub których odnalezienie zajęłoby mu znacznie więcej, często cennego w czasie śledztwa czasu.

Uprawnienia prywatnego detektywa pozwalają na śledzenie obserwowanej osoby, lecz może odbywać się to wyłącznie w przestrzeni publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie dostęp ma również każda inna osoba postronna. Warto skorzystać z usług detektywistycznych w tym zakresie, ponieważ specjalista taki wie, jak zrobić to w sposób niezauważony i uzyskać dzięki temu jak najwięcej informacji.

Usługi detektywistyczne w praktyce

W związku z powyższym warto podkreślić, że detektywi od spraw rodzinnych, czy przeprowadzający wywiady gospodarcze mają pracę, która znacznie różni się od tego, jak stereotypowo może ona wyglądać według osoby, która nigdy wcześniej nie korzystała z usług agencji detektywistycznych. Codzienne czynności to często godziny żmudnych obserwacji, przeglądania dostępnych akt i dokumentów, czy przeszukiwania źródeł w Internecie. W większości przypadków, gdy wynajmowany jest detektyw, uprawnienia nie pozwalają na to, aby prowadzone śledztwa wyglądały niczym wyjęte z emocjonującego filmu akcji.

Detektywi w Poznaniu Daniel Gajska & Rajmund Majchrzak – kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy detektywistycznej?

Nasze biuro znajduje się w Plewiskach koło Poznania, lecz pracujemy na terenie całej Polski. Zajmujemy się również sprawami detektywistycznymi w Kaliszu, ale usługi oferujemy także mieszkańcom Piły. Oferta jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Zajmujemy się bezpieczeństwem biznesu, w ramach którego wykonujemy takie zadania, jak weryfikacja kandydata do pracy. Osoby indywidualne mogą liczyć na pomoc w sprawach rodzinnych, np. w pozyskaniu dowodów do spraw rozwodowych. Warto skorzystać z naszych usług, ponieważ gwarantujemy ich realizację zgodnie z prawem, bez wykorzystania niedozwolonych środków i narzędzi. Jeśli tym, kogo poszukujesz, jest prywatny detektyw, uprawnienia, jakimi dysponuje, to coś, z czym bez wątpienia powinieneś zapoznać się przed wynajęciem agencji detektywistycznej.

Call Now Button