Mity o zawodzie detektywa

Wokół pracy detektywa narosło w społeczeństwie wiele szkodliwych mitów. Pod wpływem filmów i seriali ludzie wyobrażają sobie, że śledztwa detektywistyczne są pasjonującymi akcjami, pełnymi zwrotów, czy pościgów za przestępcami z wykorzystaniem broni. Z drugiej strony niektórzy uważają, że głównym zadaniem detektywa jest śledzenie niewiernych małżonków i dostarczanie materiałów potwierdzających zdradę. Przedstawiamy najpopularniejsze mity i odpowiadamy, ile jest w nich prawdy.
Detektyw a policja – jaka jest różnica?
Choć praca detektywa w policji w przeszłości może być przydatna w obecnej pracy w agencji detektywistycznej, obie profesje znacząco się od siebie różnią. Przede wszystkim różnice wynikają z przepisów prawa. Usługi detektywistyczne są regulowane przez ustawę z dnia 6 lipca 2006 roku. Detektywi nie mają dostępu do środków zarezerwowanych wyłącznie dla służb państwowych, w związku z czym automatycznie mają do dyspozycji inne narzędzia niż policja. Specjalista taki nie może nikogo aresztować, przeszukać, czy podsłuchiwać bez zgody, a także korzystać z baz danych dostępnych dla służb. Detektywi nie mają też żadnych specjalnych uprawnień co do noszenia i używania broni, w związku z czym wielu z nich nie decyduje się nawet na zdobycie uprawnień do niej.
Detektyw zawsze działa jak w filmach – prawda czy mit?
Z powyższych różnic wynika fakt, że praca detektywa zdecydowanie nie wygląda tak, jak w filmach. W rzeczywistości dla osób postronnych byłaby ona znacznie mniej atrakcyjna do obserwacji. Codziennością nie są pościgi z bronią, zatrzymywanie groźnych przestępców i rozwikływanie skomplikowanych, istotnych dla gospodarki, czy świata zagadek, lecz obserwacja, analiza dokumentów, czy docieranie do konkretnych osób. Zdecydowanie przeważają obowiązki żmudne, wymagające rzetelnego przygotowania, skupienia i analizowania dostępnych danych, nie zaś emocjonujące akcje.
Prywatny detektyw to głównie śledzenie niewiernych małżonków – czy na pewno?
Jako biuro detektywistyczne w Poznaniu świadczymy również usługi dla klientów prywatnych, które polegają na sprawdzaniu prawdomówności współmałżonków, czy przyszłych współmałżonków, lecz nie są one głównym obszarem naszego działania. Detektyw od spraw rodzinnych zajmuje się również np. weryfikacją osób mających pracować jako opiekun dla dziecka, pomoc domowa, sprawdzaniem lokali mieszkalnych, czy ustalaniem genealogii.
Ponadto znaczącą część prowadzonych przez nas spraw stanowią te dotyczące działalności biznesowej. Wybierając nasze usługi, możesz powierzyć nam bezpieczeństwo Twojego biznesu. Przeprowadzamy rzetelne wywiady gospodarcze, dzięki którym sprawdzisz wiarygodność swoich pracowników, czy kontrahentów. Oprócz tego nasza praca to np. weryfikowanie kandydatów do pracy – sprawdzamy ich kompetencje oraz prawdziwość przedstawianych informacji o doświadczeniu zawodowym i wykształceniu.
Czy każdy może zostać detektywem? Wymagania i rzeczywistość
Jeśli interesuje Cię praca prywatnego detektywa, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie uzyskanie licencji, która jest wymagana zgodnie z zapisami wspomnianej już Ustawy o usługach detektywistycznych. Wobec kandydatów stawia się konkretne wymogi formalne. Należą do nich m.in.:
- Ukończenie 21 roku życia,
- Obywatelstwo polskie lub innego państwa Unii Europejskiej, bądź prawo do podjęcia zatrudnienia lub wykonywania działalności gospodarczej w Polsce na podstawie umów międzynarodowych,
- Wykształcenie co najmniej średnie,
- Pełna zdolność do czynności prawnych,
- Brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo,
- Brak toczących się postępowań o umyślne przestępstwo,
- Brak zwolnienia dyscyplinarnego ze służb lub urzędu administracji publicznej w przeszłości.
Oprócz tego kandydat musi też uzyskać pozytywną opinię Komendanta Powiatowego Policji oraz orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność psychiczną do pracy. Konieczne jest także odbycie szkolenia obejmującego m.in. ochronę danych osobowych. Za wydanie licencji pobierana jest opłata, a uzyskujący ją musi zostać wpisany do rejestru detektywów.
Czy detektyw zawsze pracuje sam? Rola zespołów i współpracy
Kolejnym popularnym mitem, gdy zastanawiasz się nad tematem „praca detektywa – na czym polega”, jest postrzeganie detektywów jako samotnych bohaterów, prowadzących wielogodzinne śledztwa, wyróżniających się zarówno świetnymi możliwościami fizycznymi, jak też błyskotliwym umysłem. Rzeczywistość ponownie jest jednak nieco mniej ekscytująca. O sukcesie śledztwa decyduje jakość zespołu pracującego w danej agencji, a także jego zgranie. Nad sprawami klientów pracuje niekiedy szereg ludzi – nie tylko detektywów, ale też osób zajmujących się analizą dokumentów, prawników, a nawet psychologów. Dzięki temu praca jest szybsza i bardziej efektywna, a każdym jej aspektem może zająć się osoba będąca specjalistą w danej dziedzinie. Żadne skomplikowane, wymagające wielowymiarowego podejścia śledztwo detektywistyczne nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów, gdyby odpowiedzialna była za nie tylko jedna osoba, która musiałaby skupić się na każdym zadaniu.